Questo sito utilizza cookies tecnici (necessari) e analitici.
Proseguendo nella navigazione accetti l'utilizzo dei cookie.

Nga Ambasada

Futni parametrat e kërkimit tuaj
Reset
14 March 2023
Reputacioni i mire si pershpejtues i biznesit ne marredheniet dypaleshe Itali-Shqiperi (Tiranë,16 mars)

Në epokën e internetit më në fund është realizuar profecia ndriçuese e Warren Buffet, “guru” absolut i financave amerikane, kur tha “Reputacioni: 20 vjet për ta ndërtuar, 5 minuta për ta shkatërruar”. Reputacioni është baza jomateriale më e rëndësishme për çdo organizatë (korporatë dhe industriale, politike, institucionale, jofitimprurëse, etj.), dhe se ta ndërtosh atë e […]

Lexo më shumë
25 January 2023
Fjala e Kryeministres Meloni në konferencën “Italia dhe Ballkani Perëndimor: rritje dhe integrim” (24 Janar, 2023)

Përshëndetje të gjithëve, dëshiroj të falënderoj dhe të përgëzoj Ministrin e Punëve të Jashtme, Antonio Tajani, i cili ndërmori këtë nismë të rëndësishme kushtuar një rajoni si ai i Ballkanit Perëndimor, me rëndësi strategjike për interesat kombëtare të Italisë. Italia, si Vend fqinj, e di fort mirë rëndësinë nevralgjike që ky rajon ka për të […]

Lexo më shumë
23 January 2023
Njoftim për shtyp: tryeza e tretë Tekniko-Operative midis krerëve të Policisë italiane e asaj shqiptare (Romë, 23 janar 2023)

Romë, 23 janar 2023 NJOFTIM PËR SHTYP TRYEZA E TRETË TEKNIKO-OPERATIVE MIDIS KRERËVE TË POLICISË ITALIANE E ASAJ SHQIPTARE Sot paradite u zhvilluan punimet e tryezës së tretë tekniko-operative midis Krerëve të Policisë italiane e shqiptare me qëllim fuqizimin e bashkëpunimit policor dypalësh në luftën ndaj fenomeneve kryesore kriminale që hasen në të dy Vendet: […]

Lexo më shumë
23 January 2023
Konferenca Kombëtare “Italia dhe Ballkani Perëndimor: rritje dhe integrim” (Trieste, 24 janar 2023)

Konferenca Kombëtare “Italia dhe Ballkani Perëndimor: rritje dhe integrim” Objektiva, mjete dhe mundësi për “Sistema Italia”   Trieste – 24 janar 2023, ora 9:30   Ditën e martë, 24 janar 2023, prej orës 9.30 deri në orën 16.30 do të mbahet në Trieste, pranë Trieste Convention Center, Konferenca Kombëtare “Italia dhe Ballkani Perëndimor: rritje dhe […]

Lexo më shumë
9 December 2022
Fjala e Ambasadorit Fabrizio Bucci në Konferencë për Shtyp Fushata e Mbikqyrjes nga ajri 2022 (Tiranë, 9 dhjetor 2022)

Fushata e mbikqyrjes nga ajri ka mbërritur tashmë në edicionin e saj të 11° dhe përbën një sukses në nivel rajonal. Rezultatet në luftën ndaj fenomenit të kultivimit të kanabisit në Shqipëri, që prezantojmë sot janë, jo vetëm të rëndësishme, por edhe me interes të jashtëzakonshëm. Dua t’i përcjell falënderimet e mia Policisë së Shtetit […]

Lexo më shumë
5 December 2022
TAKIMI “WHAT DOES ALBANIA BRING TO EUROPE? EXPLORING AND ENHANCING A NARRATIVE OF THE MUTUAL BENEFIT OF EU INTEGRATION” (Tiranë, 6 dhjetor 2022)

Në datën 6 dhjetor 2022, në orën 9.00, pranë Hotel Rogner në Tiranë, do të mbahet një takim i rëndësishëm mbi rrugëtimin evropian të Shqipërisë me titull “What does Albania bring to Europe? Exploring and enhancing a narrative of the mutual benefit of EU integration”. Organizuar nga Albanian Institute for International Studies në bashkëpunim me […]

Lexo më shumë
18 November 2022
The University of Pavia has announced the opening of the application process for its Foundation Year Program 2023-24

The University of Pavia has announced the opening of the application process for its Foundation Year Program 2023-24, a preparatory course taught entirely in Italian and intended for international students who do not meet the minimum 12 years of schooling or other admission requirements for the enrollment in a university degree course in Italy or […]

Lexo më shumë
28 October 2022
European Union For Law Enforcement in Albania – Recruitment of Finance Officer at EU4LEA project

EU4LEA is looking for one Finance Officer to provide support to the project.   Type of contract: consultant Duty station: Tirana Duration of the contract: 12 months + probation period of 5 months. Deadline: 9th November 2022 at 17:00 hrs (Tirana time) Click here for the vacancy announcement Click here for the job description    

Lexo më shumë
26 October 2022
Prezantimi i librit “Nesër e përgjithmonë” nga Ermal Meta

Më datë 26 tetor 2022 në orën 18.00, në kuadër të Javës XXII të gjuhës italiane në botë me temë Italishtja dhe të rinjtë, Instituti Italian i Kulturës në Tiranë, në bashkëpunim me Ambasadën e Italisë në Shqipëri, me Bashkinë Tiranë dhe Shtëpinë Botuese Dudaj, prezanton botimin në shqip të romanit të parë të kantautorit […]

Lexo më shumë
10 October 2022
Njoftim për Shtyp – Rai rikthehet në Shqipëri

Sot, më datë 10 tetor, në Rezidencën e Italisë u mbajt Konferenca për Shtyp “Rai rikthehet në Shqipëri”, në përfundim të së cilës u nënshkrua marrëveshja historike mbi transmetimin, në të gjithë territorin kombëtar, të 24 programeve, serive televizive, dokumentarëve dhe filmave RAI. Marrëveshja, e nënshkruar nga Angelo Teodoli, Administrator i Deleguar i RaiCom, dhe […]

Lexo më shumë