Questo sito utilizza cookies tecnici (necessari) e analitici.
Proseguendo nella navigazione accetti l'utilizzo dei cookie.

Nga Ambasada

Futni parametrat e kërkimit tuaj
Reset
12 July 2023
DREJTORIA HETIMORE ANTIMAFIA ITALIANE- KOMUNIKATË PËR SHTYP

DREJTORIA HETIMORE ANTIMAFIA ITALIANE NËNSHKRUAN PROTOKOLLIN E PJESËMARRJES NË NETWORKUN @ON ME SHQIPËRINË   Më 12 korrik 2023 në Tiranë u nënshkrua pjesëmarrja e Byrosë Kombëtare të Hetimit (BKH) të Shqipërisë në @ON Operational Network, i financuar nga Komisioni Europian – nën kujdesin e Drejtorisë Hetimore Antimafia. Ky projekt, me mbështetjen e rëndësishme të Europol-it, […]

Lexo më shumë
20 June 2023
PËRURIMI I VEPRËS MURALE TË TELLAS – Njoftim për Shtyp

PËRURIMI I VEPRËS MURALE TË TELLAS 5 qershor 2023, h. 18.30 Rruga Sulejman Delvina   Njoftim për Shtyp   Ditën e martë, më 5 qershor 2023, në prani të Ambasadorit të Italisë Fabrizio Bucci, të Zëvendës Kryetarit të Bashkisë Tiranë, Andi Seferi, në kuadër të Javës së Italisë dhe të Mural ArtFest Tiranë, u përurua […]

Lexo më shumë
31 May 2023
NJË AMBASADË E RE E ITALISË NË TIRANË

Programi i Eventit   Ora 11.00 – 12.00 Konferencë për Shtyp Armand Vokshi, Dekan i Fakultetit të Arkitekturës Fabrizio Bucci, Ambasador i Italisë në Shqipëri Elva Margariti, Ministre e Kulturës Erion Veliaj, Kryetar i Bashkisë Tiranë Daniele Fanciullacci, Administrator i Deleguar ARS Progetti SPA Ora 12.00 – 13.00 Prezantim teknik Pjesa e Parë: Prezantim i […]

Lexo më shumë
31 May 2023
NJOFTIM PËR SHTYP – Përurimi i “Java e Italisë” 30 maj 2023

Sot, 30 maj, në Rezidencën e Italisë, u mbajt Konferenca për Shtyp në të cilën u prezantua “Java e Italisë 2023” që do të zhvillohet prej datës 1 deri më 7 qershor. Të shumtë të pranishmit ndër të cilët Ministrja e Kulturës, Elva Margariti, Ministrja e Arsimit dhe Sportit, Evis Kushi, dhe Kryetari i Bashkisë […]

Lexo më shumë
12 May 2023
CALL FOR APPLICATIONS – Academic Year 2023-24 (deadline June 9th 2023)

The Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation (MAECI) offers grants in favor of foreign citizens* and Italian citizens living abroad (IRE)** for the academic year 2023-24 in order to foster international cooperation in cultural, scientific and technological fields, to promote Italian language and culture and to support Italy’s economic system in the world (according […]

Lexo më shumë
31 March 2023
Programi Italo- Shqiptar i Konvertimit të Borxhit – IADSA II (afati i fundit 22 maj 2023)

Programi Italo- Shqiptar i Konvertimit të Borxhit (IADSA II) Konferencë për hapjen e thirrjes së dytë për përzgjedhjen e projekteve   Njoftimi për shtyp Tirane, 31 Mars 2023   U mbajt sot në Hotel Tirana International (Salla Onufri), Konferenca e nisjes së Thirrjes së dytë për përzgjedhjen e projekteve të Programit të Konvertimit të Borxhit […]

Lexo më shumë
28 March 2023
Marrëveshja për “Përmirësimi i rrjetit shpërndarës të energjisë elektrike, në Veri të Shqipërisë, pas tërmetit të vitit 2019”

Nënshkruhet Marrëveshja Ndërqeveritare midis Qeverisë Shqiptare e asaj Italiane në kuadër të nismës “Përmirësimi i rrjetit shpërndarës të energjisë elektrike, në Veri të Shqipërisë, pas tërmetit të vitit 2019” Në datën 27 mars, në Pallatin e Kongreseve në Tiranë, Zëvendësministri i Punëve të Jashtme dhe Bashkëpunimit Ndërkombëtar, Edmondo Cirielli dhe Ministrja e Energjisë dhe Infrastrukturës, […]

Lexo më shumë
24 March 2023
Leksion i mbajtur nga Ambasadori Fabrizio Bucci në Senior Course on Security and Defence Studies

Ambasadori i Italisë në Shqipëri, Fabrizio Bucci, mbajti sot, më datë 23 mars 2023, një leksion në kuadër të “Senior Course on Security and Defence Studies”. “Senior Course on Security and Defence Studies” ka nisur më datë 6 mars 2023 pranë të sapothemeluarit “Defence College” të Akademisë së Forcave të Armatosura shqiptare dhe do të përfundojë më datë […]

Lexo më shumë
15 March 2023
Italian Design Day 2023 – “Cilësia që ndriçon. Energjia e dizajnit për njerëzit dhe për mjedisin” (Tiranë, 17 mars)

Ditën e premte, datë 17 Mars, në orën 11.00, do të mbahet, pranë Universitetit Polis në Tiranë, Edicioni VII i Ditës së Dizajnit Italian. Tema e këtij viti është ‘Cilësia që ndriçon. Energjia e dizajnit për njerëzit dhe për mjedisin’. Të sjellësh dritë në një moment errësire përmes cilësisë që gjithmonë ka karakterizuar dizajnin italian’. […]

Lexo më shumë
15 March 2023
Ambasadori Bucci pret një delegacion SPAK (Tiranë, 15 mars)

Ambasadori i Italisë në Tiranë, Fabrizio Bucci, priti dje delegacionin e përbërë nga prokurorë të SPAK, hetues të BKH dhe të Policisë së Shtetit, të kryesuar nga Kreu i Strukturës së Posaçme, Altin DUMANI. Delegacioni do të kryejë një vizitë trajnuese në Romë pranë Drejtorisë së Qarkut Antimafia dhe Antiterrorizëm si edhe pranë strukturave hetimore […]

Lexo më shumë