Questo sito utilizza cookie tecnici, analytics e di terze parti.
Proseguendo nella navigazione accetti l'utilizzo dei cookie.

Preferenze cookies

Lajme

Inserisci i parametri di ricerca
Reset
23 January 2023
Konferenca Kombëtare “Italia dhe Ballkani Perëndimor: rritje dhe integrim” (Trieste, 24 janar 2023)

Konferenca Kombëtare “Italia dhe Ballkani Perëndimor: rritje dhe integrim” Objektiva, mjete dhe mundësi për “Sistema Italia”   Trieste – 24 janar 2023, ora 9:30   Ditën e martë, 24 janar 2023, prej orës 9.30 deri në orën 16.30 do të mbahet në Trieste, pranë Trieste Convention Center, Konferenca Kombëtare “Italia dhe Ballkani Perëndimor: rritje dhe […]

Leggi di più
9 December 2022
Fjala e Ambasadorit Fabrizio Bucci në Konferencë për Shtyp Fushata e Mbikqyrjes nga ajri 2022 (Tiranë, 9 dhjetor 2022)

Fushata e mbikqyrjes nga ajri ka mbërritur tashmë në edicionin e saj të 11° dhe përbën një sukses në nivel rajonal. Rezultatet në luftën ndaj fenomenit të kultivimit të kanabisit në Shqipëri, që prezantojmë sot janë, jo vetëm të rëndësishme, por edhe me interes të jashtëzakonshëm. Dua t’i përcjell falënderimet e mia Policisë së Shtetit […]

Leggi di più
5 December 2022
TAKIMI “WHAT DOES ALBANIA BRING TO EUROPE? EXPLORING AND ENHANCING A NARRATIVE OF THE MUTUAL BENEFIT OF EU INTEGRATION” (Tiranë, 6 dhjetor 2022)

Në datën 6 dhjetor 2022, në orën 9.00, pranë Hotel Rogner në Tiranë, do të mbahet një takim i rëndësishëm mbi rrugëtimin evropian të Shqipërisë me titull “What does Albania bring to Europe? Exploring and enhancing a narrative of the mutual benefit of EU integration”. Organizuar nga Albanian Institute for International Studies në bashkëpunim me […]

Leggi di più
18 November 2022
The University of Pavia has announced the opening of the application process for its Foundation Year Program 2023-24

The University of Pavia has announced the opening of the application process for its Foundation Year Program 2023-24, a preparatory course taught entirely in Italian and intended for international students who do not meet the minimum 12 years of schooling or other admission requirements for the enrollment in a university degree course in Italy or […]

Leggi di più
28 October 2022
European Union For Law Enforcement in Albania – Recruitment of Finance Officer at EU4LEA project

EU4LEA is looking for one Finance Officer to provide support to the project.   Type of contract: consultant Duty station: Tirana Duration of the contract: 12 months + probation period of 5 months. Deadline: 9th November 2022 at 17:00 hrs (Tirana time) Click here for the vacancy announcement Click here for the job description    

Leggi di più
26 October 2022
Prezantimi i librit “Nesër e përgjithmonë” nga Ermal Meta

Më datë 26 tetor 2022 në orën 18.00, në kuadër të Javës XXII të gjuhës italiane në botë me temë Italishtja dhe të rinjtë, Instituti Italian i Kulturës në Tiranë, në bashkëpunim me Ambasadën e Italisë në Shqipëri, me Bashkinë Tiranë dhe Shtëpinë Botuese Dudaj, prezanton botimin në shqip të romanit të parë të kantautorit […]

Leggi di più
10 October 2022
Njoftim për Shtyp – Rai rikthehet në Shqipëri

Sot, më datë 10 tetor, në Rezidencën e Italisë u mbajt Konferenca për Shtyp “Rai rikthehet në Shqipëri”, në përfundim të së cilës u nënshkrua marrëveshja historike mbi transmetimin, në të gjithë territorin kombëtar, të 24 programeve, serive televizive, dokumentarëve dhe filmave RAI. Marrëveshja, e nënshkruar nga Angelo Teodoli, Administrator i Deleguar i RaiCom, dhe […]

Leggi di più
10 October 2022
Ndeshja “Goli i Zemres”

Në datën 11 tetor, në orën 15:00, në stadiumin “Selman Stermasi” do të zhvillohet një trikendore nderkombetare futbolli, organizuar nga Ambasada e Italise, midis “Kombëtares së Zemrës Aktorë e Këngëtarë”, “Kombëtares së Gazetarëve të RAI” dhe “All Stars Albania” – një përfaqësi aktorësh, këngëtarësh dhe gazetarësh të njohur shqiptarë – të cilët do të luajnë […]

Leggi di più
6 October 2022
RAI RIKTHEHET NË SHQIPËRI!

Një përfaqësi e Rai-t do të zhvillojë, më datë 10 tetor, një vizitë në Tiranë gjatë së cilës do të nënshkruajë një marrëveshje historike mbi transmetimin, në të gjithë territorin kombëtar, të 24 programeve, serive televizive, dokumentarëve e filmave RAI. Marrëveshja, e arritur falë Ambasadës së Italisë në Tiranë dhe mbështetjes së sipërmarrjeve e institucioneve […]

Leggi di più
8 September 2022
Italy condemns the large scale cyber-attacks that Albania suffered in the month of July

Italy condemns the large scale cyber-attacks that Albania suffered in the month of July and expresses its solidarity with the Albanian Government and the Albanian people, a close partner Country and an Ally. The attacks targeted Governmental entities and critical infrastructures. Such behavior is unacceptable and undermines security and stability in cyberspace. Italy stands close […]

Leggi di più