Questo sito utilizza cookie tecnici, analytics e di terze parti.
Proseguendo nella navigazione accetti l'utilizzo dei cookie.

Preferenze cookies

Lajme

Inserisci i parametri di ricerca
Reset
20 June 2023
PËRURIMI I VEPRËS MURALE TË TELLAS – Njoftim për Shtyp

PËRURIMI I VEPRËS MURALE TË TELLAS 5 qershor 2023, h. 18.30 Rruga Sulejman Delvina   Njoftim për Shtyp   Ditën e martë, më 5 qershor 2023, në prani të Ambasadorit të Italisë Fabrizio Bucci, të Zëvendës Kryetarit të Bashkisë Tiranë, Andi Seferi, në kuadër të Javës së Italisë dhe të Mural ArtFest Tiranë, u përurua […]

Leggi di più
31 May 2023
NJË AMBASADË E RE E ITALISË NË TIRANË

Programi i Eventit   Ora 11.00 – 12.00 Konferencë për Shtyp Armand Vokshi, Dekan i Fakultetit të Arkitekturës Fabrizio Bucci, Ambasador i Italisë në Shqipëri Elva Margariti, Ministre e Kulturës Erion Veliaj, Kryetar i Bashkisë Tiranë Daniele Fanciullacci, Administrator i Deleguar ARS Progetti SPA Ora 12.00 – 13.00 Prezantim teknik Pjesa e Parë: Prezantim i […]

Leggi di più
31 May 2023
NJOFTIM PËR SHTYP – Përurimi i “Java e Italisë” 30 maj 2023

Sot, 30 maj, në Rezidencën e Italisë, u mbajt Konferenca për Shtyp në të cilën u prezantua “Java e Italisë 2023” që do të zhvillohet prej datës 1 deri më 7 qershor. Të shumtë të pranishmit ndër të cilët Ministrja e Kulturës, Elva Margariti, Ministrja e Arsimit dhe Sportit, Evis Kushi, dhe Kryetari i Bashkisë […]

Leggi di più
12 May 2023
CALL FOR APPLICATIONS – Academic Year 2023-24 (deadline June 9th 2023)

The Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation (MAECI) offers grants in favor of foreign citizens* and Italian citizens living abroad (IRE)** for the academic year 2023-24 in order to foster international cooperation in cultural, scientific and technological fields, to promote Italian language and culture and to support Italy’s economic system in the world (according […]

Leggi di più
31 March 2023
Programi Italo- Shqiptar i Konvertimit të Borxhit – IADSA II (afati i fundit 22 maj 2023)

Programi Italo- Shqiptar i Konvertimit të Borxhit (IADSA II) Konferencë për hapjen e thirrjes së dytë për përzgjedhjen e projekteve   Njoftimi për shtyp Tirane, 31 Mars 2023   U mbajt sot në Hotel Tirana International (Salla Onufri), Konferenca e nisjes së Thirrjes së dytë për përzgjedhjen e projekteve të Programit të Konvertimit të Borxhit […]

Leggi di più
28 March 2023
Marrëveshja për “Përmirësimi i rrjetit shpërndarës të energjisë elektrike, në Veri të Shqipërisë, pas tërmetit të vitit 2019”

Nënshkruhet Marrëveshja Ndërqeveritare midis Qeverisë Shqiptare e asaj Italiane në kuadër të nismës “Përmirësimi i rrjetit shpërndarës të energjisë elektrike, në Veri të Shqipërisë, pas tërmetit të vitit 2019” Në datën 27 mars, në Pallatin e Kongreseve në Tiranë, Zëvendësministri i Punëve të Jashtme dhe Bashkëpunimit Ndërkombëtar, Edmondo Cirielli dhe Ministrja e Energjisë dhe Infrastrukturës, […]

Leggi di più
24 March 2023
Leksion i mbajtur nga Ambasadori Fabrizio Bucci në Senior Course on Security and Defence Studies

Ambasadori i Italisë në Shqipëri, Fabrizio Bucci, mbajti sot, më datë 23 mars 2023, një leksion në kuadër të “Senior Course on Security and Defence Studies”. “Senior Course on Security and Defence Studies” ka nisur më datë 6 mars 2023 pranë të sapothemeluarit “Defence College” të Akademisë së Forcave të Armatosura shqiptare dhe do të përfundojë më datë […]

Leggi di più
15 March 2023
Italian Design Day 2023 – “Cilësia që ndriçon. Energjia e dizajnit për njerëzit dhe për mjedisin” (Tiranë, 17 mars)

Ditën e premte, datë 17 Mars, në orën 11.00, do të mbahet, pranë Universitetit Polis në Tiranë, Edicioni VII i Ditës së Dizajnit Italian. Tema e këtij viti është ‘Cilësia që ndriçon. Energjia e dizajnit për njerëzit dhe për mjedisin’. Të sjellësh dritë në një moment errësire përmes cilësisë që gjithmonë ka karakterizuar dizajnin italian’. […]

Leggi di più
15 March 2023
Ambasadori Bucci pret një delegacion SPAK (Tiranë, 15 mars)

Ambasadori i Italisë në Tiranë, Fabrizio Bucci, priti dje delegacionin e përbërë nga prokurorë të SPAK, hetues të BKH dhe të Policisë së Shtetit, të kryesuar nga Kreu i Strukturës së Posaçme, Altin DUMANI. Delegacioni do të kryejë një vizitë trajnuese në Romë pranë Drejtorisë së Qarkut Antimafia dhe Antiterrorizëm si edhe pranë strukturave hetimore […]

Leggi di più
14 March 2023
Reputacioni i mire si pershpejtues i biznesit ne marredheniet dypaleshe Itali-Shqiperi (Tiranë,16 mars)

Në epokën e internetit më në fund është realizuar profecia ndriçuese e Warren Buffet, “guru” absolut i financave amerikane, kur tha “Reputacioni: 20 vjet për ta ndërtuar, 5 minuta për ta shkatërruar”. Reputacioni është baza jomateriale më e rëndësishme për çdo organizatë (korporatë dhe industriale, politike, institucionale, jofitimprurëse, etj.), dhe se ta ndërtosh atë e […]

Leggi di più